AirPod’u Bilgisayarınıza Nasıl Bağlarsınız?

Son dönemde oldukça meşhur olarak kullanılan Airpod ile film, dizi, müzik gibi daha birçok etkinliği dinlemek mümkündür. Peki, Airpod’u bilgisayarınıza nasıl bağlarsınız sorusunun cevabı sizleri meşgul ediyorsa bu işlem oldukça basit. Airpod’u bağlamak için Bluetooth üzerinden gerekli işlemleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

AirPod’lar nasıl eşleştirilir

AirPod’larınızı bilgisayarınızla eşleştirmek istiyorsanız, ilk adım Bluetooth’unuzun açık olduğundan emin olmaktır. Windows kullanıyorsanız, bunu Windows kontrol paneline erişerek ve Bluetooth sekmesine giderek yapabilirsiniz. Buradan cihazı açıp kapatabilirsiniz.

Bluetooth’unuzu açtıktan sonra Mac’inizde bir bildirimin göründüğünü görmelisiniz. Bildirime tıklayın ve Bağlan’ı seçin. Bu, AirPod’larınızı Mac’inizle eşleştirecektir. Olmazsa, AirPod’larınızın eşleşmesini kaldırabilir ve tekrar deneyebilirsiniz. AirPod’ları bilgisayarınızla ilk kez eşleştirdiğinizde, aynı Apple Kimliği ile giriş yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Bunu yaptıktan sonra AirPod’ları PC’nizle eşleştirmeye hazırsınız. AirPods’un şarjının en az %20 dolu olduğundan emin olun. Bir sonraki adım, listeden Bluetooth cihazını seçmektir. Cihaz seçildikten sonra bir onay mesajı alacaksınız. Eşleştirmeyi tamamladığınızda AirPod’larınızı şarj kutusundan çıkarabilir ve kullanabilirsiniz.

Airpod’u Bilgisayara bağlarken şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Windows cihazlarda Bluetooth sekmesine girerek Bluetooth’un açık olduğundan emin olunuz.
  • Bluetooth sekmesinden “Bir Bluetooth cihazı ekle/çıkart” bölümüne giriniz.
  • Bluetooth eklenecek olan cihazı seçiniz.
  • Airpod’un Bluetooth’u açık olduğundan emin olunuz.
  • Airpod’un düğmesine basılı tutarak eşleştirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

AirPod’larla ilgili sorunları giderme

Bazen AirPod’larla ilgili sorunlara bir yazılım arızası neden olabilir. Durum buysa, AirPod’larla ilgili sorunları gidermek için Apple desteğine başvurmanız gerekir. Apple size uygun çözümleri sunabilecektir. Örneğin, AirPod’lar iPhone’unuzla düzgün bir şekilde senkronize olmazsa, yukarıdaki talimatlara göre bunları sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu hala sorunu çözmezse, bir donanım düzeltmesi deneyebilirsiniz.

Kaynak cihazınızda Bluetooth’u kapatmak veya Uçak modunu etkinleştirmek sorununuzu çözebilir. Cihazınızı yeniden başlatmak da birçok sorunu çözebilir. iPhone’unuz varsa, Denetim Merkezi’ne erişip çıkış aygıtınız olarak AirPod’ları seçerek sesin AirPod’lara gönderilmesini de zorlayabilirsiniz.

AirPod’larla ilgili çoğu sorun, onları sıfırlayarak çözülebilir. AirPods kasasını Denetim Masası’nda bulabilmeniz gerekir. Üzerine çift tıklayın ve Donanım sekmesine gidin. AirPods kasasındaki HID uyumlu cihaz ayarlarını değiştirin. Bu yapıldıktan sonra, kulaklıklardaki şarj ışığı sönmelidir. Sönmez ise işlemleri tekrardan deneyerek ışığın söndüğünden emin olmalısınız.

Bluetooth’u kapatıp tekrar açma

AirPod’ları bilgisayarınıza bağlarken sorun yaşıyorsanız, denemeniz gereken ilk şey Bluetooth’u kapatıp tekrar açmaktır. Bu, PC’nizdeki Bluetooth sürücüsünü sıfırlar ve sorunu çözmelidir. Bu işe yaramazsa, Sorun Giderme menüsü altında bulunan Windows Bluetooth sorun gidericisini denemek isteyebilirsiniz.

Sonraki adım, Bluetooth bağlantısının bilgisayarınızda düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Özellikle AirPod’ları uçak modunda kullanıyorsanız, yanlışlıkla yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz. Bu durumda, AirPod’larınızın iDevice cihazınızla eşlendiğini iki kez kontrol etmek isteyeceksiniz.

Hala çalışmıyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bu, bilgisayarınızın RAM’indeki tıkanmış işlemleri temizleyerek AirPod’ların bağlanmasına izin verecektir. Ayrıca bilgisayarınızdaki Bluetooth ve AirPods sürücülerinin güncel olmaması da mümkündür.

AirPods Max’i Sıfırlama

Apple AirPods Max cihazınızla ilgili sorunlarınız varsa ve bunları bilgisayarınızla eşleştirmede sorun yaşıyorsanız cihazı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu, Bluetooth bağlantısıyla ilgili sorunları ve ses çıkışınızı etkileyebilecek diğer sorunları çözmenize yardımcı olacaktır. Cihazı sıfırlamaya çalışmadan önce iPhone veya iPad’inizin tamamen şarj olduğundan emin olun. Ayrıca, Apple cihazınızın Apple’ın iOS yazılımının en son sürümünü çalıştırdığından emin olun.

Cihazı sıfırladıktan sonra şarj sorunu devam ederse, temizlemeyi ve konektörlerin doğru çalıştığından emin olmayı deneyebilirsiniz. Bu genellikle sorunu çözecektir, ancak bu işe yaramazsa, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Ayrıca garanti seçenekleri için Apple ile iletişime geçmelisiniz.

AirPod’ları bilgisayarınıza bağladıktan sonra, onları iPhone’unuza bağlamanız gerekir. Bunu yapmak için iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve Bluetooth’a gidin. AirPod’lar, ayarlar sekmesinde “CİHAZLARIM” altında listelenmelidir. Bilgi simgesinin üzerinde bir “i” sembolü olacaktır. iPhone’unuzu ve AirPod’larınızı bilgisayarınıza başarıyla bağladıktan sonra, artık aygıtı iPhone veya iPad’inizle eşleştirebilirsiniz.

Yorum yapın