iPhone Uygulaması Nasıl Gizlenir?

iPhone kullanıcılarının cihaz üzerinde uygulama ya da bir eklentiyi gizlemesi gerektiğiniz yapması gereken ayarlar oldukça basittir. iPhone uygulaması gizleme için, Arama sonuçlarında görünmesini engelleyebilir, widget’lardan gizleyebilir veya ana ekrandan tamamen silebilirsiniz. Ayrıca uygulamaları klasörler halinde düzenleyebilir ve ana ekranınızdan gizleyebilirsiniz. Bu yazıda, bu yöntemlerden bazılarını tartışacağız.

Uygulamaların arama sonuçlarında görünmesini nasıl önleyebilirim?

Uygulamalarınızın arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız, Aramada Uygulamayı Göster düğmesini devre dışı bırakarak bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, uygulamalarınızın arama sonuçlarında veya Siri Önerileri widget’ında görünmemesini sağlar. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını başlatın, arama sonuçlarında görünmesini engellemek istediğiniz uygulamaya dokunun ve ardından Uygulamayı Arama Açık/Kapalı anahtarında Göster’e dokunun. Bu anahtar devre dışı bırakıldığında griye döner.

Spotlight’taki arama özelliği, bir şey bulmaya çalışırken sinir bozucu olabilir, ancak neyse ki, açma/kapama düğmesini ‘Spotlight’tan Gizle’ olarak ayarlayarak bu özelliğin görünmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca Ayarlar > Spot Işığı’na giderek Spotlight düğmesini tamamen gizleyebilirsiniz.

Bir uygulamanın arama sonuçlarında görüntülenmesini engellemenin başka bir yolu da telefonunuzu kilitlemektir. Bir şifre belirleyerek cihazınızı kilitleyebilirsiniz. Telefonunuzu kilitleyerek, iPhone’unuza kimsenin erişemeyeceğini ve uygulamalarınızın arama sonuçlarında listelenmemesini sağlayabilirsiniz.

Ana ekrandan uygulamalar nasıl silinir

Bir uygulamayı iPhone ana ekranınızda gizlemek istiyorsanız, bunu iOS 14 ile kolayca yapabilirsiniz. İlk önce Uygulama Kitaplığı’nı açın. Bu özellik, uygulamalarınızı düzenlemenize ve ayırmanıza olanak tanır. Uygulama Kitaplığında, uygulamanın yanında bir “Sil” düğmesi bulacaksınız. Düğmeye bastığınızda, silebileceğiniz uygulamaların bir listesini görürsünüz.

Bir uygulamayı iPhone’unuzdan silmek istemiyorsanız, bunu yapmak için iTunes’u kullanabilirsiniz. Sadece iTunes’u açın ve Kitaplığa ve ardından Uygulamalara gidin. Ardından, kaldırmak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın. Ardından, silme işlemini onaylamanız istenir. İşiniz bittiğinde, çöp kutunuzu boşaltmanız gerekecek.

Şimdi, “Uygulama Kitaplığı”nı seçin ve ardından “Kaldır”a dokunun. Uygulamanızın silinmesini onaylamanız istenecektir. Onayladıktan sonra “Sil”e dokunun ve uygulamanız artık iPhone’unuzun ana ekranında görünmeyecektir.

Widget’lardan uygulamalar nasıl gizlenir

Apple’ın en yeni yazılımı, tüm uygulama sayfalarını gizlemeyi kolaylaştırır. Bunu yapmak için, gizlemek istediğiniz uygulama sayfasına uzun basın, ilgili seçenekler görünecektir. Ardından, görüntülemek istemediğiniz öğeleri işaretleyebilir veya işaretini kaldırabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın artık widget’larınızda görünmeyeceğini de fark edeceksiniz.

Tek tek uygulamaları yeni bir klasöre sürükleyerek de gizleyebilirsiniz. Klasörü oluşturduktan sonra, isterseniz yeniden adlandırabilirsiniz. Yeniden adlandırdıktan sonra, içine daha fazla uygulama sürükleyebilirsiniz. Alternatif olarak, klasörü boş bırakabilirsiniz.

iPhone uygulamalarını gizlemenin başka bir yolu da onları Uygulama Kitaplığına sürüklemektir. Uygulama Kitaplığı, iPhone’unuzdaki tüm uygulamaların düzenli bir listesidir. Uygulama Kitaplığını açmak için ana ekranın son sayfasına kadar kaydırın. Uygulama Kitaplığı’ndaki uygulamaları, üzerlerine uzun basarak ve “Uygulamayı Aç”ı seçerek de açabilirsiniz. Bir uygulamayı ana ekranınızdan kaldırmak için klasörünü açmanız ve menüdeki “x” simgesine dokunmanız gerekir.

Uygulamalar klasörlerde nasıl düzenlenir

Belirli bir uygulamayı Ana ekrandan gizlemek istiyorsanız, iPhone’unuzdaki klasör özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için gizlemek istediğiniz uygulamaya dokunup basılı tutabilirsiniz. Ardından, farklı bir uygulamaya sürükleyin. Bu, daha sonra yeniden adlandırabileceğiniz yeni bir klasör oluşturacaktır. İsterseniz klasöre daha fazla uygulama da ekleyebilirsiniz.

Artık tüm bir uygulama grubunu gizleyebilirsiniz, ancak bunları bir klasöre de taşıyabilirsiniz. Kişisel uygulamaları klasörün son sayfasına bile gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için iOS 13.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir. Ana Ekranı Düzenle > Uygulamaları Yeniden Düzenle’ye dokunun. Bunu iOS’un daha eski bir sürümünde yapmak için, titreyene kadar uygulamayı basılı tutun.

Bu, bir iPhone 6S veya 7 serisine sahipseniz de mümkündür, ancak bir iPhone X veya iPhone 11 Pro’nuz varsa bu biraz daha zordur. Neyse ki, iPhone uygulamalarını jailbreak yapmadan gizlemenin yolları var. Öncelikle, iOS’ta nasıl klasör oluşturulacağını bilmeniz gerekir. Bu işlem, Windows’ta bir klasör oluşturmaya benzer.

Yorum yapın